Předmět: Buněčná a molekulární biologie

» Seznam fakult » FPE » KBI
Název předmětu Buněčná a molekulární biologie
Kód předmětu KBI/7BMB
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Závodská Radka, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Živé soustavy. Významná data v historii buněčné biologie. Pozorování a mikroskopování buněk, metody buněčné biologie. Prokaryontní buňka - prokaryotické jádro, ribosomy, cytoplazmatická membrána, buněčná stěna. Tvar, struktura, původ a zařazení bakterií. Výživa bakterií, životní prostředí. Bakteriální nákazy. Význam bakterií. Eukaryontní buňka-jádro, ribosomy, mitochondrie, chloroplasty, endoplasmatické retikulum, Golgiho aparát, lysosomy, cytosol, cytoskelet. Rostlinná a živočišná buňka-jednotnost a rozdílnost. Tvar a funkce buněk. Přenos látek přes membrány-pasivní a aktivní transport, přenašečové proteiny, iontové kanály, membránový potenciál. Vnitrobuněčný transport látek.. Buněčné dělení- buněčný cyklus. Mitóza, cytokineze, meióza. Získávání energie. Buněčné dýchání-mitochondrie, glykolýza, oxidační fosforylace, elektron- transportní řetězce a čerpání elektronů Fotosyntéza- chloroplasty, světelná a temnostní fáze fotosyntézy Struktura a funkce DNA, replikace DNA. Syntéza RNA-transkripce. Syntéza proteinů - translace. Viry-bakteriofágy, rostlinné a živočišné viry. Bakteriální infekce. Viry člověka, onemocnění způsobená viry. Životní funkce virů-rozmnožování, regulační mechanismy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie)
Výstupy z učení
Získat znalosti o stavbě prokaryontní a eukaryontní buňky. Porozumět životním funkcím buňky: transport látek přes membrány, fotosyntéza, dýchání, dělení buňky. Získat základní vědomostí z molekulární biologie. Porozumět biosyntéze nukleových kyselin a proteinů, pochopit průběh replikace DNA, transkripce, translace. Seznámit se s charakteristikou virů.
Absolvent kurzu bude znát základní rozdíly ve stavbě prokaryontní a eukaryontní buňky a rozdíly mezi buňkou rostlinnou, živočišnou a buňkou hub. Student porozumí fyziologickým dějům na úrovni buňky a bude chápat principy přenosu genetické informace na molekulární úrovni. Získané znalosti uplatní absolvent kurzu při výuce přírodopisu v pedagogické praxi a využije vědomosti při studiu dalších odborných disciplín (botanika, zoologie, biologie člověka, fyziologie).
Předpoklady
ne

Hodnoticí metody a kritéria
Kombinovaná zkouška

Znalost stavby prokaryontní a eukaryontní buňky a porozumění fyziologickým dějům na úrovni buňky: dýchání, fotosyntéza, přenos látek přes membrány, rozmnožování buněk, buněčný cyklus a jeho kontrola. Znalosti a porozumění principům replikace, translace a transkripce. Znalost stavby a životních cyklů virů.
Doporučená literatura
  • Alberts B. a kol. Základy buněčné biologie. Ústí n Labem Espero, Publishing, 2000.
  • Campbell, N., A., Reece, J., B. Biologie. Brno: Computer Press, 2006, kapitoly 7-10, 12, 16, 17.
  • Jones M. and Jones G.:. Advanced Biology. Cambridge University Press. 1997.
  • KOČÁREK, E. Genetika. Praha, Scientia, Praha, 211 s., 2004. ISBN 80-7183-326-6.
  • Rosypal, S. a kol. :. Nový přehled biologie. Scientia, Praha, 2003.
  • Závodská R. Biologie buněk. Praha, Scientia, 2006. ISBN ISBN 80-86960-15-.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr