Předmět: Lingvistika NJ II - Morfosyntax II

» Seznam fakult » FPE » KNJ
Název předmětu Lingvistika NJ II - Morfosyntax II
Kód předmětu KNJ/7M2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk němčina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Kusová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Hofmannová Jana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1.-3. Pasívum a další deagentivní konstrukce 4.-6. Konjunktiv II - tvary a užití, kondicionál 7.-8. Konjunktiv I - tvary, užití, nepřímá řeč 9.-10. Rekce sloves 11.-12. Infinitiv a infinitivní konstrukce 13.-14. Participium I a II a participiální konstrukce

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Pro učitele němčiny jako cizího jazyka je nutná spolehlivá orientace v gramatickém systému jako celku, znalost pravidel, pochopení jejich role v gramatickém systému a jejich vzájemných souvislostí. Cílem předmětu je zprostředkování podrobných teoretických i praktických znalostí z oblasti německé verbální flexe, a sice k níže uvedeným tématům. Důležitým cílem předmětu je také nabídnout studujícím kontrastivní srovnání gramatického systému češtiny a němčiny. Přednášky a semináře probíhají v německém jazyce.
Po absolvování předmětu se budou studující dostatečně orientovat v probraných oblastech slovesné flexe současné němčiny (slovesný rod a deagentivita, konjunktivy a kondicionál, pevná vazba slovesa na předložku, specifika užití infinitivů a participií a na jejich bázi vzniklých konstrukcí). Vzhledem k výše uvedenému důrazu na vnímání gramatického subsystému jako celku a díky kontrastivnímu pohledu na češtinu a němčinu budou studující schopni identifikovat případná kritická témata výuky němčiny jako cizího jazyka v probírané oblasti slovesné flexe, což jim v budoucí profesní praxi umožní je správně a didakticky fundovaně zprostředkovat žákům.
Předpoklady
Základní znalosti německé gramatiky v rozsahu B1.

Hodnoticí metody a kritéria
Test

Písemné testy (úspěšné splnění dvou ze tří průběžných testů; v případě neúspěchu splnění celosemestrálního testu - zde tři pokusy); průběžná příprava na výuku formou samostudia ze zadané povinné a doporučené literatury; aktivní účast na semináři Ověřování znalostí probíhá v německém jazyce. Odkaz na Směrnici vedoucí katedry germanistiky č. 2/2022 o studiu německého jazyka v bakalářském a magisterském studijním programu - https://www.pf.jcu.cz/images/PF/fakulta/katedry/germanistika/dokumenty/Smernice_2_2022_KNJ_DEF_1_7_2022.pdf
Doporučená literatura
  • Duden - Die Grammatik, Bd. 4. 9. Aufl.. Mannheim, 2016. ISBN 978-3-411-04049-0.
  • BUSCHA, Anne a Szilvia SZITA. B-Grammatik. Übungsgrammatik Deutsch als Fremdsprache (B1?B2). Leipzig, 2011. ISBN 978-3-941323-10-0.
  • DREYER, Hilke a Richard SCHMITT. Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik aktuell. Die Gelbe aktuell. Neubearbeitung. Ismaning, 2012. ISBN 978-3-19-307255-9.
  • POVEJŠIL, Jaromír. Mluvnice současné němčiny. Praha, 2004. ISBN 80-200-0076-3.
  • THIEROFF, Rolf a Petra M. VOGEL. Flexion. Heidelberg, 2009. ISBN 978-3-8253-5489-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr