Vyučující
|
-
Vašutová Martina, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Obsah přednášky: 1. Úvod do ekologie hub Charakteristika hlavních taxonomických skupin hub a houbových organismů. Jedinečné vlastnosti hub. Význam hub. Trofické skupiny hub. Metody a úskalí studia ekologie hub. 2. Abiotické prostředí hub Vzduch, voda, teplota, chemismus substrátu a pH. Význam hub v geochemických cyklech. 3. Saprotrofní houby Obecná charakteristika. Mycelium a enzymatický aparát jako nástroj boje o živiny. Životní strategie. Sukcese. 4. Saprotrofní houby Lignikolní saprotrofové. Saprotrofové speciálních substrátů. 5. Mutualismus Typy mutualistických symbióz. Mykorhiza, lichenismus. Ektomykorhizní symbióza, specifita interakcí. Explorační typy ektomykorhiz. 6. Mykorhizní houby Arbuskulární mykorhizní symbióza, orchideoidní mykorhizní symbióza. Další typy mykorhizních symbióz. 7. Parazitické a patogenní houby Vymezení pojmů. Specifita interakcí. Nekrotrofní a biotrofní parazité. Obranné mechanismy rostlin. 8. Houby a živočichové, další interakce hub. Živočichové jako predátoři, mutualisté i oběti. Nematofágní houby. Houby a bakterie, houby a viry. Endofytické houby. 9. Jedinec, populace, společenstvo. Jak pracovat s ekologickými pojmy u hub. Diverzita a struktura houbových společenstev. 10. Šíření hub Pohlavní x nepohlavní rozmnožování, typy spor, ekologické aspekty tvorby plodnic, šíření spor, dormance. Geografické rozšíření hub. 11. Houby ve vybraných biotopech České republiky Houby jehličnatých a listnatých lesů. Houby nelesních biotopů. Význam ekotonů. 12. Ochrana hub Příčiny ohrožení hub. Houby jako bioindikátory. Principy ochrany hub. 13. Závěrečný seminář Prezentace studentských referátů ze článků časopisů Fungal Ecology, New Phytologist, etc. Obsah cvičení: Zpracování pilotní studie z oblasti ekologie hub na téma, které si účastníci kurzu vyberou. Práce bude zahrnovat stručnou literární rešerši, odběr vzorků v terénu, jejich zpracování (pod mikroskopem, stereolupou, kultivace, molekulární metody), analýzu dat a prezentace výsledků.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Laboratorní práce, Projektová výuka
- Semestrální práce
- 8 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 29 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 13 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je rozšířit a propojit základní znalosti o ekologii jednotlivých trofických skupin hub získané v předmětu Mykologie. Představit pojetí jedinců, populací a společenstev u hub. Seznámit se současnými trendy a metodickými přístupy ekologie hub. Podat základní přehled o výskytu hub (zejména makromycetů) ve vybraných biotopech ČR a možnostech jejich ochrany.
Znalostí o ekologii a ochraně hub uplatnitelné ve výzkumu i ochraně přírody. Přehled o současné literatuře a časopisech věnovaných ekologii hub. Schopnost kritického čtení článků zaměřených na ekologii hub.
|
Předpoklady
|
Doporučeno absolvování kurzu Mykologie (KBO 135) nebo Základní kurz botaniky, fykologie a mykologie (KBO 137) Pozn. Lichenizovaným houbám je věnována přednáška Lichenologie (KBO 315), parazitické houby jsou podrobně probírány v předmětu Obecná fytopatologie (KBO 324)
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Kombinovaná zkouška
Podíl na pilotní ekologické studii v rámci cvičení, aktivní účast na semináři.
|
Doporučená literatura
|
-
Boddy L., Frankland J.C., van West P. 2008. Ecology of Saprotrophic Basidiomycetes. Elsevier. 372 p..
-
Dix N.J., Webster J. 1995. Fungal ecology. Springer. 549 p..
-
Ekologie a význam hub. - http://www.sci.muni.cz/botany/mycology/ekolhub.htm.
-
Gryndler M. et al. 2004. Mykorhizní symbióza. Academia. 366 p..
-
Holec J., Beran M. eds. 2006. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Příroda, Praha 24: 1-282..
-
Klán J. 1989. Co víme o houbách. SPN. 310 p..
-
Koukol O. et al.: Ekologie hub. - http://botany.natur.cuni.cz/koukol/ekologiehub/.
-
New Phytologist, Fungal Ecology, Nature, Science, PLoS ONE, ISME, etc..
-
Smith S. E., Read D. J. 2008. Mycorrhizal symbiosis. Academic Press, 800 p..
-
Dighton J., White J.F. The Fungal Community. Its organization and Role in the Ecosystem. 2017. ISBN 978-1-4987-0665-0.
-
Martin F. Molecular mycorrhizal symbiosis.. 2017.
-
Moore D., Robson G.D., Trinci A.P.J. 21st Century Guidebook to Fungi.. 2020. ISBN 978-1-108-74568-0.
|