Vyučující
|
-
Duda Pavel, RNDr. Ph.D.
-
Zrzavý Jan, prof. RNDr. CSc.
-
Konečná Martina, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Biologické přístupy k lidskému chování (behaviorismus, klasická etologie, sociobiologie) 2. Behaviorální ekologie a evoluční psychologie člověka 3. Sociální systém, chování a ekologie lidoopů 4. Behaviorální endokrinologie člověka 5. Pohlavní výběr, atraktivita, sexuální chování člověka 6. Kooperace, reciprocita, příbuzenský výběr 7.-8. Rodina, manželství a dědictví 9. příbuzenský konflikt, životní historie, evoluční demografie 10. Vznik a význam jazyka
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Pokus
- Účast na výuce
- 30 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 25 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 25 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je seznámení posluchačů s chováním člověka z evolučně-biologické perspektivy. V rámci kurzu budou mít možnost porovnat různé přístupy ke studiu lidského chování a psychiky z pohledu etologie, behaviorální ekologie, evoluční psychologie, behaviorální endokrinologie a evoluční lingvistiky.
Studenti se seznámí s oborem zkoumajícími lidské chování a psychiku z evolučně-biologické perspektivy.
|
Předpoklady
|
Doporučené kurzy: Evoluční biologie, Evoluční biologie člověka
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Písemná zkouška sestávající ze tří otázek, každá je hodnocená zvlášť na stupnici 1-4. Výsledný průměr musí být alespoň 3.
|
Doporučená literatura
|
-
Barrett, L., Dunbar, R., Lycett, J. Evoluční psychologie člověka, Portál, Praha, 2007.
-
Diamond, J. Svět, který skončil včera: Co se můžeme naučit od tradičních společností?. Jan Melvil Publishing, 2014.
-
Gray, Peter B.; Garcia, Justin R. Evolution and human sexual behavior. Cambridge, Massachusetts ; and London, England : Harvard University Press, 2013. ISBN 978-0-674-07273-2.
-
Laland, K., Brown, G. Sense and Nonsense: Evolutionary perspectives on human behaviour. Oxford University Press, 2011.
-
Sapolsky, R. M. Chování. Biologie člověka v dobrém i zlém. Praha: Dokořán, 2019.
-
Zrzavý, Jan. Proč se lidé zabíjejí : evoluční okno do lidské duše. 2., přepracované vydání. V Praze : Stanislav Juhaňák - Triton, 2017. ISBN 978-80-7553-221-3.
|