Vyučující
|
-
Storch David, prof. RNDr. Ph.D.
-
Robovský Jan, RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Macroecology, its foundation and focus. 2. Patterns in species geographic ranges, range size frequency distribution and geographic trends. 3. Spatial population and metapopulation dynamics. 4. Patterns in species abundance, species-abundance distributions, drivers of abundance variation. 5. Patterns in body size, evolution of body sizes, drivers and consequences. 6. Metabolic theory of ecology, role of body size and temperature in biological rates. 7. Geographic biodiversity patterns, latitudinal diversity gradient and its explanations. 8. Species-area relationship and spatial diversity scaling. 9. Species diversity in time, biodiversity trends during Earth history, extinctions, diversity regulation. 10. Biodiversity dynamics, theory of island biogeography, neutral theory of biodiversity and biogeography. 11. Macroecology of the Anthropocene.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Individuální příprava ke zkoušce
- Příprava na zkoušku
- 50 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Přednáška je zaměřena na jevy ukazující se v živé přírodě na velkých měřítkách a ekologické procesy v těchto měřítkách probíhající. Nejde jen o měřítka prostorová (od úrovně společenstev a metapopulací přes úroveň krajiny až po celé biogeografické provincie) či časová (od několika generací až po změny geologických epoch), ale i o procesy a jevy zahrnující velké skupiny organismů (taxony a bioty). První část přednášky je věnována roli prostoru a prostorové heterogenity v ekologii, druhá se týká procesů týkajících se většího počtu druhů (species assemblages, společenstva a bioty), třetí část se dotýká časové proměnlivosti a dějů probíhajících ve dlouhých časových měřítkách. Seminář se věnuje základním jevům týkajícím se druhové diverzity, od lokální diverzity společenstev až po dynamiku globální diverzity. Jeho součástí je samostatné studium literatury a práce s ní.
Přednáška je zaměřena na jevy ukazující se v živé přírodě na velkých měřítkách a ekologické procesy v těchto měřítkách probíhající. Nejde jen o měřítka prostorová (od úrovně společenstev a metapopulací přes úroveň krajiny až po celé biogeografické provincie) či časová (od několika generací až po změny geologických epoch), ale i o procesy a jevy zahrnující velké skupiny organismů (taxony a bioty), především pak statistické zákonitosti uspořádání a dynamiky přírody na velkých měřítkách a jejich příčiny.
|
Předpoklady
|
nejsou žádné specifické požadavky
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Kombinovaná zkouška
Písemná část zahrnuje 20 otázek, které jsou hodnoceny individuálně a nakonec se z toho udělá průměr
|
Doporučená literatura
|
-
Blackburn T.M., Gaston K.J. Macroecology: Concepts and consequences. Cambridge University Press, 2003.
-
Brown J. H. Macroecology. University of Chicago Press, Chicago 1995.
-
Gaston K. J., Blackburn T. M. Pattern and Process in Macroecology. Blackwell Science, Oxford 2000.
-
Magurran A. E., May R. M. Evolution of Biological Diversity. Oxford University Press 1999.
-
Ricklefs R. E., Schluter D. Species Diversity in Ecological Communities: Historical and Geographical Perspectives. University of Chicago Press, 1993.
-
Rosenzweig M. Species Diversity in Space and Time. Cambridge University Press 1995.
-
Storch D., Marquet P.A., Brown J.H. Scaling biodiversity. Cambridge University Press, Cambridge 2007.
-
Storch D., Mihulka S. Úvod do současné ekologie.Portál, Praha 2000.
|