Předmět: Sociologie ve zdravotnictví

» Seznam fakult » FZS » UOP
Název předmětu Sociologie ve zdravotnictví
Kód předmětu UOP/BSCZD
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bártlová Sylva, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsahové zaměření: Přednášky 1. Předmět sociologie medicíny. Sociologie medicíny a její systematika. Historický vývoj sociologie medicíny (předchůdci a hlavní představitelé sociologie medicíny). Vývoj sociologie medicíny v ČR. Současné sociologické výzkumy ve zdravotnictví. 2. Problematika zdraví ze sociologického hlediska. Vymezení pojmu zdraví. Determinanty zdraví (genetické faktory, stav a kvalita prostředí, organizace systému péče o zdraví obyvatelstva, způsob života). Socioekonomické faktory zdraví. Změny filozofie péče o zdraví populace v průběhu 20. století a na počátku 21. století. 3. Medicinalizace. Proč dochází k medicinalizaci? Příklady medicinalizace. Kritika medicinalizace. Proces medicinalizace. Demedicinalizace. 4. Nemoc a fáze nemoci ze sociologického hlediska. Vymezení pojmu nemoci. Skupiny činitelů, působící na vznik nemoci (etiologická triáda). Stadia chování člověka při objevení prvních příznaků nemoci (sebepéče, samoléčba, samomedikace, laická péče). Fáze nemoci. Chronické nemoci. Duševní nemoci. Sociální důsledky nemoci a jejich dělení. Nemoc jako stigma. 5. Zdraví poškozující chování v období adolescence a dospělosti. Vliv sociologických a sociálně psychologických faktorů, vedoucích ke vzniku zdraví poškozujícího jednání v adolescenci. Kouření. Alkoholismus. Drogová závislost. Sebevražednost. Dopravní úrazy aj. Stabilita a změny chování poškozujícího zdraví v období dospělosti. 6. Sociální role pacienta. Charakteristické rysy role nemocného (Parsons T.). Postavení pacienta v systému nemocnice. Potřeby nemocného a jejich pokrývání. Spokojenost pacientů jako jeden z indikátorů kvality poskytované péče. 7. Rodina a její význam pro nemocného. Sociologické pojetí rodiny. Základní funkce rodiny. Vývoj rodiny. Základní typy rodiny. Zapojení rodiny v péči o nemocného. Ošetřovatelská péče zahrnující rodinu. Negativní efekt pečování a intervence snižující pečovatelskou zátěž. 8. Význam svépomocných skupin pro nemocného Principy svépomocných skupin. Dělení svépomocných skupin. Možnosti uplatnění svépomocných skupin ve zdravotnictví. Význam svépomocných skupin pro nemocné a pro zdravotníky. 9. Umírání a smrt ze sociologického hlediska Smrt a její medicinalizace. Vědomé kontexty. Společenské aspekty umírání. Kritické body umírání. Institucionalizace umírání. Důstojné umírání. Nerovnost ve smrti. Tanatologie. Semináře: 1. Zdraví poškozující chování v období adolescence a dospělosti. 2. Sociologické aspekty kouření. 3. Sociologické aspekty alkoholismu. 4. Sociologické aspekty drogové závislosti. 5. Sebevražednost. Dopravní úrazy

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
" Orientovat se v základním pojmosloví sociologie medicíny a zdravotnictví. " Umět analyzovat sociologické pojmy zdraví a nemoci. " Získat poznatky o sociálních vztazích s klientem a jeho rodinou. " Získat poznatky o postavení pacienta v systému nemocnice a v systému komunitní péče.
" Studenti budou schopni se orientovat v sociologické problematice medicíny a zdravotnictví. " Studenti budou schopni porozumět sociologické problematice zdraví a nemoci. " Studenti budou schopni porozumět postojům a hodnotám jednotlivců nebo skupin včetně rodin. " Studenti budou schopni rozpoznat zdravotní potřeby jednotlivců i rodin v populaci. " Studenti budou schopni rozpoznat vlastní role a normy pro své jednání a chování. " Studenti budou schopni pochopit možnosti a zdroje společnosti k udržení a k ochraně zdraví.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
90% účast na výuce, aktivní zapojení do výuky, individuální příprava na semináře, zpracování seminární práce
Doporučená literatura
  • Bártlová, S. Sociologie medicíny a zdravotnictví. Praha, Grada, 2005. ISBN 9788024711973.
  • Bártlová, Sylva; Chloubová, Ivana; Trešlová, Marie. Vztah sestra - lékař. Vydání první. Brno : Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2010. ISBN 978-80-7013-526-6.
  • Bártlová, Sylva; Matulay, Stanislav. Sociologie zdraví, nemoci a rodiny = Sociológia zdravia, choroby a rodiny. Martin : Osveta, 2009. ISBN 978-80-8063-306-6.
  • Křížová, Eva. SOS - sociologie pro pomáhající profese. Vydání první. Praha : Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2017. ISBN 978-80-246-3650-4.
  • Mahrová, Gabriela; Venglářová, Martina. Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním. 1. vyd. Praha : Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2138-5.
  • Matoušek, O. Rodina jako instituce a vztahová síť.. Praha: Sociologické nakladatelství, 2003. ISBN 80-85850-24-9.
  • Ptáček, Radek; Bartůněk, Petr. Lékař a pacient v moderní medicíně : etické, právní, psychologické a klinické aspekty. 1. vydání. Praha : Grada Publishing, 2015. ISBN 978-80-247-5788-9.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr