Předmět: Kvality života a sociální determinanty zdraví-obecné teorie a měření

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Kvality života a sociální determinanty zdraví-obecné teorie a měření
Kód předmětu USV/LKŽSD
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Baloun Ingrid, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Seznam přednášek 1. Kvalita života jako multidimenzionální koncept. Teoretické koncepty a vymezení. Terminologická úskalí. Indikátory kvality života (objektivní, subjektivní). (1 hodina) 2. Měření kvality života. Standardizované nástroje. Mezinárodní výzkumné studie. Sociální determinanty zdraví. Modely a definice. Problematika vymezení termínu "zdraví". (1 hodina) 3. Sociální gradient vs. zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. Stres vs. zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. (1 hodina) 4. Dětství vs. zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. Sociální vyloučení vs. zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. (1 hodina) 5. Práce a nezaměstnanost ve vztahu ke zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. Sociální opora a zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. (1 hodina) 6. Závislosti a jejich vliv na zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. Doprava a její vliv na zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. Možnosti regionálního rozvoje. (1 hodina) 7. Výživa a její vliv na zdraví. Teoretické vymezení a praktické aplikace. Nástroje měření sociálních determinant zdraví. Standardizace. Evidence base ve vztahu k sociálním determinantám zdraví. (1 hodina) Seznam seminářů 1. Kvalita života - objektivní indikátory (environmentální, materiální, ekonomické, společenské). Kvalita života - subjektivní indikátory (subjektivní měření vybraných aspektů kvality života). (1 hodina) 2. Standardizované nástroje měření kvality života - dimenze a skórování. Měření kvality života u různých skupin obyvatel. Sociální determinanty zdraví - otázky a odpovědi. Výzkumné studie, diskuse nad jejich závěry a doporučeními do praxe. Sociálně ekologický model (výzkumné výsledky vs. aplikace do praxe). (1 hodina) 3. Sociální gradient, sociální stratifikace. Měření subjektivního vnímání sociálního postavení a objektivní kritéria. Stres - problematika uchopení, psychologické determinanty zdraví. (1 hodina) 4. Dětství - vývojové hledisko a jeho vliv na zdraví (a obráceně). Otázky a odpovědi. Příklady výzkumných studií. Sociální vyloučení - případové studie, seminární práce. (1 hodina) 5. Práce a nezaměstnanost vs. zdraví. Otázky a odpovědi. Sociální opora a zdraví - evidence base practice, příklady dobré praxe. (1 hodina) 6. Závislosti vs. zdraví - případové studie. Výživa - její problematika, vztah k socio-ekonomických charakteristikám. Příklady dobré praxe. (1 hodina) 7. Doprava vs zdraví. Možnosti regionálního rozvoje. Evidence base v rámci kvality života a sociálních determinant zdraví. Příklady dobré praxe. (1 hodina)

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními koncepty kvality života a sociálních determinant zdraví, jejich vzájemnou provázaností, způsoby měření. Komplexita v multidimenzionálním náhledu na život člověka umožňuje volbu efektivnějších nástrojů sociální a zdravotní politiky. Základním teoretickým rámcem tvořícím obsah tohoto předmětu je koncepce sociálních determinant zdraví publikovaná v roce 2003 Marmotem a Wilkinsonem.
Studenti budou po absolvování předmětu schopni definovat a výzkumně uchopit kvalitu života a sociální determinanty zdraví, včetně uvědomění si interpretačních rizik (či aplikace závěrů do praxe) a oboustrannosti vztahu zdraví vs. kvalita života/sociální determinanty zdraví.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet (podmínky): 90% účast na seminářích, seminární práce v rozsahu 5-10 stran, dodržení citační normy (požadavků ZSF JU), využití zahraničních zdrojů. Četba povinné literatury. Prezentace seminární práce v powerpointu. Zkouška (podmínky): ústní zkouška včetně diskuse nad vypracovanou seminární prací Docházka na semináře: minimálně 80%. Docházka na přednášky: minimálně 80%.
Doporučená literatura
  • ANDRÁŠKO, I. Quality of Life: An Introduction to the Concept. Brno: Nakladatelství Masyrykovy university, 2015. ISBN 978-80-210-8002-7.
  • Bártlová, S. Sociologie medicíny a zdravotnictví. Praha, Grada, 2005. ISBN 9788024711973.
  • BRABCOVÁ, I., VACKOVÁ, J. Koncepce deseti sociálních determinant zdraví. časopis kontakt, 2013.
  • Davidová, E. a kol. Kvalita života a sociální determinanty zdraví u Romů a České a Slovenské republice. Praha TTriton, 2010. ISBN 978-80-7387-428-5.
  • DVOŘÁČKOVÁ, D. Kvalita života seniorů: v domovech pro seniory. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-802-4741-383.
  • Gurková, Elena. Hodnocení kvality života : pro klinickou praxi a ošetřovatelský výzkum. 1. vydání. Praha : Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-3625-9.
  • Heřmanová, Eva. Koncepty, teorie a měření kvality života. Vydání první. Praha : Sociologické nakladatelství SLON, 2012. ISBN 978-80-7419-106-0.
  • HURRELMANN, et al. Health inequalities and welfare state regimes. A research note. Journal of Public Health, 2011.
  • MARMOT, M., ALLEN, J., GOLDBLATT, P. social movement, based on evidence, to reduce inequalities in health. Social Science and Medicine, 2010.
  • MIČÁNKOVÁ, M. Hodnocení kvality života. Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta, 2012.
  • Payne, Jan. Kvalita života a zdraví. Vyd. 1. Praha : TRITON [Praha], 2005. ISBN 80-7254-657-0.
  • VACKOVÁ, J. a kol. Sociální determinanty zdraví u cizinců žijících v Jihočeském kraji. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2016. ISBN 978-80-7422-544-4.
  • VACKOVÁ, J. Sociální determinanty a jejich vliv na zdraví imigrantů žijících v České republice. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2016. ISBN 978-80-7422-470-6.
  • WILKINSON, R., MARMOT, M. Sociální determinanty zdraví - Fakta a souvislosti. Kostelec nad Černými lesy: Institut zdravotní politiky a ekonomiky, 2005. ISBN 80-86625-46-X.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr