Předmět: Sociální práce s klienty s duševním onemocněním

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Sociální práce s klienty s duševním onemocněním
Kód předmětu USV/LSPDO
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Motlová Lenka, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Semináře: 1. Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním - skupinová sociální práce, skupinová terapie, sociální práce se skupinami. Individuální, skupinová a komunitní práce s klienty s duševním onemocněním. 2. Role sociálního pracovníka v péči o lidi s duševním onemocněním. 3. Zákonné úpravy a běžná agenda sociálního pracovníka. 4. Etika v sociální práci s klienty s duševním onemocněním. 5. Sociální práce a komunikace s dítětem s duševním onemocněním. 6. Sociální práce a komunikace s klientem s mentálním postižením. 7. Sociální práce a komunikace s klientem s psychotickým onemocněním. 8. Sociální práce a komunikace s osobami závislými na alkoholových a nealkoholových drogách. 9. Sociální práce a komunikace se seniorem s duševním onemocněním. 10.Sociální práce a komunikace s lidmi trpícími syndromem demence. 11.Sociální práce a komunikace s klienty s dissociální poruchou osobnosti. 12.Sociální práce a komunikace s klienty s neurózou. 13.Sociální práce a komunikace s klienty trpícími afektivními poruchami. 14.Problematika nedobrovolné hospitalizace, způsobilost k právním úkonům a opatrovnictví.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace), E-learning
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se sociální prací s lidmi s duševním onemocněním se zaměřením na roli, náplň a agendu sociální pracovníka, zákonné normy, etiku sociální práce, problematiku nedobrovolné hospitalizace, způsobilost k právním úkonům a procvičení komunikace s klienty s nejrůznějšími typy duševního onemocnění. V rámci semináře budou jednotlivé témata předmětem analýzy, diskuse a praktického procvičení včetně nácviku komunikace s klienty s duševním onemocněním.
Studenti získají základy komunikace s lidmi s duševním onemocněním. Studenti získají základní orientaci v nabídce, možnostech sociálního řešení dané situace klientů s duševním onemocněním.
Předpoklady
Žádné přepoklady nejsou nastaveny.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor, Test, Seminární práce

Předmět je ukončen zápočtem. Podmínky udělení zápočtu: - aktivní účast a práce na seminářích; - zpracování a prezentace seminární práce na zvolené téma týkající se teoretického tématu, nebo praktických příkladů sociální práce s klienty s duševním onemocněním v České republice a zahraničí; - závěrečný pohovor, při skupině větší než 15 studentů úspěšné napsání zápočtového testu.
Doporučená literatura
  • Koncepce psychiatrické péče.
  • Zákon č. 108/2006, o sociálních službách.
  • Mahrová, G., Venglářová, M. a kol. Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním.. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2138-5.
  • Matoušek, O., Kodymová, P.,Koláčková, J. Sociální práce v praxi : specifika různých cílových skupin a práce s nimi.
  • Matoušek, O.:. Metody a řízení sociální práce.. Praha: Portál, 2003. ISBN 978-80-7367-502-8.
  • Matoušek, O.:. Potřebujete psychoterapii? /O duševním zdraví, jeho poruchách a možnostech psychoterapeutické pomoci/. Praha, Portál, 1999.
  • Matoušek, O.:. Sociální služby. Praha: Portál, 2007. ISBN 80-7367-310-9.
  • Motlová, L. Sociální práce se seniory. In: Kapitoly socální práce v praxi. Editor: Mojžíšová.. České Budějovice: ZSF JU, 2008. ISBN 978-80-7394-074-4.
  • Pěč, O., Probstová, V. Psychózy - psychoterapie, rehabilitace a komunitní péče. Praha: Triton, 2009. ISBN 80-7387-253-3.
  • Probstová, V. Sociální práce s duševně nemocnými.In: Matoušek, O. a kol. Sociální práce v praxi.. Praha, 2005. ISBN 978-80-7367-818-0.
  • Vágnerová, M.:. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha, Portál, 1999.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr