Předmět: Souvislá odborná praxe a supervize IV. - specializace zdravotně-sociální pracovník

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Souvislá odborná praxe a supervize IV. - specializace zdravotně-sociální pracovník
Kód předmětu USV/SOPR4
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Břízová Bohdana, Mgr. Ph.D.
  • Motlová Lenka, PhDr. Ph.D.
  • Benešová Veronika, Mgr. Ph.D.
  • Vistořín Radek, Mgr.
Obsah předmětu
Praxi v sociálních službách a službách souvisejících v rozsahu 4 týdny (160 hodin). Během praxe se student zúčastní 3 supervizních setkání (8 hodin).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je implementovat získané teoretické znalosti do praktických dovedností v přímé práci s klienty v oblasti sociální práce ve zdravotních a sociálních službách. Student se seznámí s poskytovanými službami a metodami práce jednotlivých organizací. Nedílnou součástí odborné praxe je supervize. Cílem supervize odborné praxe je mj. naučit se používat reflexi a sebereflexi a přispět ke zvyšování profesního růstu studentů. V rámci supervize praxí je uplatňována podpůrná funkce, vzdělávací a řídící. Během praxe se student zúčastní celkem 18ti supervizních setkání (47hodin). Jedná se o skupinovou formu supervize. V případě potřeby mohou studenti využít individuální supervizi
" chápou roli sociálního pracovníka resp. zdravotně-sociálního pracovníka a dalších odborníků v organizaci " umějí aplikovat metody a techniky sociální práce; " umějí aplikovat příslušné právní předpisy; " rozvíjejí účinnou komunikaci; " orientují se v situaci a potřebách klienta, umí posoudit jeho sociální situaci, vytvářet individuální plán spolupráce s klientem a volit vhodný způsob sociální intervence na základě akceptace a vzájemné spolupráce, " umějí získávat potřebné informace a dále je využívat ve prospěch klienta, " umějí vést základní dokumentaci o klientovi. " aktivně se zapojují do práce týmu; " orientují se v činnosti a rozumí hodnotám a cílům organizace; " dokážou pracovat na svém odborném růstu prostřednictvím zpětných vazeb, hodnocení, reflexe a sebereflexe " jsou schopni dokladovat a prezentovat svoji práci; " pracovat pod vedením supervizora /-ky na splnění cíle supervize, " aktivně spolupracovat v supervizní skupině, " využívat reflexi, hodnocení a získanou zpětnou vazbu pro svůj profesní a osobní růst, " využívat supervizi pro vyrovnávání se s náročnými situacemi na praxi, " poskytovat hodnocení a zpětnou vazbu supervizorovi /-ce a supervizní skupině
Předpoklady
Prerekvizity: Souvislá odborná praxe a supervize 3
USV/SOPR3

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Další požadavky na studenta: Student předkládá svému supervizorovi vypracované písemné výstupy z praxe založené v Portfoliu a supervizor tyto výstupy kontroluje. Student musí splnit tyto podmínky: - vykonání plánované praxe ve stanoveném termínu pro daný semestr v plném rozsahu - aktivní účast na povinných supervizích v rámci praxe - vytvoření a předložení portfolia s požadovanými písemnými výstupy
Doporučená literatura
  • GILLIOM, J., MONAHAN, T. SuperVision: An Introduction to the Surveillance Society. University of Chicago Press, 2012. ISBN 9780226924458.
  • Havrdová, Z., Hajný, M. Praktická supervize. Praha: Galén, 2008. ISBN 80-7262-532-1.
  • Havrdová, Z. Kompetence v praxi sociální práce. Praha: Osmium, 2008. ISBN 80-7262-532-1.
  • Hawkins, Peter; Shohet, Robin; Hartlová, Helena. Supervize v pomáhajících profesích. Vydání první. Praha : Portál, 2004. ISBN 80-7178-715-9.
  • KAVYA, R. The changing role of supervisors: From authoritative to supportive. Indian Journal of Public Health Research and Development, 2016. ISBN 09760245.
  • Kopřiva, Karel. Lidský vztah jako součást profese : psychoterapeutické kapitoly pro sociální, pedagogické a zdravotnické profese. 2., rozš. a přeprac. vyd. Praha : Portál, 1997. ISBN 80-7178-150-9.
  • Matoušek, Oldřich. Metody a řízení sociální práce. Vyd. 2. Praha : Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-502-8.
  • Vaska, Ladislav. Teoretické aspekty supervízie začínajúcich sociálnych pracovníkov. Vyd. 1. Bratislava : Iris, 2012. ISBN 978-80-89238-70-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr