Předmět: Cesty Romů - historická, kulturní a náboženská specifika

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Cesty Romů - historická, kulturní a náboženská specifika
Kód předmětu USV/UCSRM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hricová Alena, doc. PhDr. Bc. Ph.D.
  • Ondrášek Stanislav, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1-2. Romská menšina v České republice, Evropě a ve světě. Koho lze považovat za Roma, přístupy, stručný exkurz do současné situace. Vnitřní členění romské minority. Romský jazyk. Označení cikán x Rom. 3-4. Původ a příchod romské menšiny na území České republiky, historie v průběhu dějin, romský holocaust, migrační vlny Romů ze Slovenska a v rámci dalších zemí. Stěžejní legislativní předpisy v historii Romů na našem území. Kolektivní paměť. 5-6. Romské subetnické skupiny na našem území a jejich kulturní specifika. 7-8. Romská rodina a její kulturní specifika. 9-10. Tradice a zvyky spojované s romskou minoritou. 11-12. Romská minorita a náboženství/magie. Rituální (ne)čistota. 13-14. Romská minorita a kultura chudoby. Semináře: 1 seminář 2 hodiny 1-4. Reflexe stereotypů spojených s romskou minoritou ve veřejném, mediálním i odborném diskurzu a jejich historické souvislosti. 5-6. Historie usídlování romského obyvatelstva v jednotlivých regionech České republiky. 7-8. Dokumentární film s tématikou romských osad na Slovensku a diskuse k němu. 9-10. Tradiční a současné zdroje obživy, tradiční řemesla. 11-12. Romská kultura - výtvarná a písemná díla, hudební projev. 13-14. Romipen, romská identita a její konsekvence. Romské pohádky jako zdroj kulturních informací.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Práce s textem (učebnicí, knihou), Skupinová výuka
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studující s historií romské minority na českém území a v Evropě a s jejími kulturními a náboženskými specifiky.
Získané způsobilosti: Znalost historie romské minority na našem území od jejího příchodu až do současnosti, včetně migračních vln slovenských Romů do Čech. Znalost vnitřní identity a heterogenity a členění romské minority na subetnické skupiny, rodové klany a rodiny; kulturních a náboženských charakteristik a specifik. Studující získají dovednosti po absolvování předmětu aplikovat výše uvedené znalosti při sociální práci s romskou minoritou v praxi, reflektovat stereotypy spojené s romskou minoritou, včetně vlastních předsudků.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Kolokvium, Seminární práce

Kolokvium: kritická analýza shlédnutého dokumentárního filmu
Doporučená literatura
  • DAVIDOVÁ, Eva. Romano drom - Cesty Romů 1945-1990. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci, 1995. ISBN 8070675338.
  • HIRT, Tomáš a Marek JAKOUBEK. Romové: kulturologické etudy: (etnopolitika, příbuzenství a sociální organizace). Plzeň: Aleš Čeněk, 2004. ISBN 80-86473-83-X.
  • HORVÁTHOVÁ, Jana. Kapitoly z dějin Romů. Praha: NLN nakladatelství Lidové noviny, 2002. ISBN 80-7106-615-X.
  • KAJANOVÁ, Alena. Proč selhává sociální práce se sociálně exkludovanými. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2017. ISBN 978-80-7422-613-7.
  • KENRICK, Donald a Helena BERKOVÁ. Cikáni na cestě z Indie do Evropy. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2003. ISBN 80-244-0589-X.
  • LACKOVÁ, Eva. Romane paramisa: Romské pohádky (Souběž.). Praha: RADIX, 1999. ISBN 80-86031-25-X.
  • LEWIS, Oscar. The Culture of Poverty. Scientific American. New York: Munn & Co, 1966.
  • ŠEBKOVÁ, Hana, ŽIGOVÁ, Alena a Milena HÜBSCHMANNOVÁ. Romsko-český a česko-romský kapesní slovník. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1991. ISBN 80-0421-768-0.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr