Předmět: Sociokulturní a náboženská specifika menšin, imigrantů a uprchlíků

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Sociokulturní a náboženská specifika menšin, imigrantů a uprchlíků
Kód předmětu USV/USCNS
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vistořín Radek, Mgr.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Sociokulturní a náboženská specifika menšin. Terminologie (zejména kultura, kulturní relativismus, multikulturalismus, interkulturalita, akulturační strategie, identita, xenofobie, formy diskriminace, aj.). 2. Hlavní náboženství ve světě, přehled. Společné rysy. Křesťanství. 3. Judaismus a jeho vliv na tradice i zvyky. Společné rysy. Sociokulturní specifika Židů v ČR a ve světě. 4. Islám a jeho vliv na tradice i zvyky cizinců. Sociokulturní charakteristiky. 5. Buddhismus a jeho vliv na tradice i zvyky cizinců. Sociokulturní charakteristiky. 6. Hinduismus a jeho vliv na tradice i zvyky cizinců. Sociokulturní charakteristiky. 7. Moderní náboženství a jeho vliv na tradice i zvyky cizinců. Sociokulturní charakteristiky. 8. Ukrajinci. Tradice, zvyky, důvody příchodu do České republiky. Sociokulturní charakteristiky. 9. Vietnamci. Tradice, zvyky, důvody příchodu do České republiky. Sociokulturní charakteristiky. 10. Rusové. Tradice, zvyky, důvody příchodu do České republiky. Sociokulturní charakteristiky. 11. Slováci. Tradice, zvyky, důvody příchodu do České republiky. Sociokulturní charakteristiky. 12. Poláci. Tradice, zvyky, důvody příchodu do České republiky. Sociokulturní charakteristiky. 13. Další vybrané národnosti - dle početního zastoupení v rámci statistik Českého statistického úřadu a s ohledem na migrační vývoj v ČR a EU. Sociokulturní charakteristiky. 14. Češi. Sociokulturní charakteristiky. Rozdíly a shody jako podnět pro sociální práci a integrační strategii. Semináře 1.-2. Křesťanství a Judaismus. Potenciál pro etické kodexy typické pro Evropu. Hledání podobností v ostatních náboženstvích. Jednotné prvky jako základ motivace v sociální práci. Evidence base practice. 3. Islám - fakta a mýty. Role play - soudní proces (klient vs. sociální pracovník vs. zástupce lidu; role play). 4. Budhismus a Hinduismus. Srovnání, inspirace pro občany ČR. Rozdíly v komunikaci. 5. Moderní náboženství vs. nové společenské výzvy. Úloha sociálního pracovníka. 6.-7. Co vše nás spojuje a rozděluje. Společné rysy všech náboženství jako potenciál pro etické zakotvení migrace. Multikulturní společnosti - výhody, rizika a úkoly pro sociálního pracovníka. Případové studie a návrhy na integraci. 8. Vlastní kulturní postoje versus tradice a zvyky vybraných menšin v ČR. Role play. Vietnamci. 9.-10. Vlastní kulturní postoje versus tradice a zvyky vybraných menšin v ČR. Role play. Ukrajinci a Rusové. 11.-12. Vlastní kulturní postoje versus tradice a zvyky vybraných menšin v ČR. Role play. Slováci a Poláci. 13. - 14. Interkulturní komunikace s ohledem na získané znalosti. Role play s vybranými představiteli národností, či lidmi s definovanou náboženskou orientací.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s hlavními současnými náboženstvími a jejich vlivem na tradice, zvyky a komunikaci (i neverbální) u cizinců žijících v České republice. Dále budou seznámeni s tradicemi a zvyky vybraných národností, dále s jejich sociokulturními charakteristikami - a to s ohledem na aktuální početní zastoupení v ČR, eventuálně migrační situaci v Evropě či ve světě.
Studenti získají znalosti, které jim pomohou identifikovat možné bariéry v integraci v ČR způsobené odlišnostmi v tradicích, zvycích a komunikaci vybraných menšin či skupin cizinců žijících na našem území. Studenti budou dále schopni reflektovat své zásadní kulturní postoje a jejich důsledky pro sociální práci s klientem v menšinovém postavení. Dovedou též účelně využívat znalosti o sociokulturních charakteristikách menšiny v komunikaci s jejími příslušníky a v navržení strategií pro integraci.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet: 90% účast na seminářích, vypracování seminární práce na vybrané téma (dodržení citační normy, rozsah 5-10 stran), prezentace v powerpointu. Četba povinné literatury - jako příprava na semináře. Zkouška: písemný test (70% úspěšnost)
Doporučená literatura
  • Journal of religion & spirituality in social work : social thought. Binghamton, NY : Haworth Press, 2004.
  • Ambalu, Shulamit; Coogan, Michael David,; Feinstein, Eve Levavi; Freedman, Paul; Philip, Neil,; Stobart, Andrew; Thompson, Mel,; Tieszen, Charles Lowell,; Weeks, Marcus; Hofmann, Jaroslav. Kniha náboženství. Vydání první. Praha : Knižní klub, 2015. ISBN 978-80-242-5179-0.
  • Cowan, Douglas E.; Bromley, David G.,; Vojtíšek, Zdeněk. Sekty a nová náboženství. 1. vyd. Praha : Grada, 2013. ISBN 978-80-247-3163-6.
  • DEMJANČUKOVÁ, D. Teorie a dějiny náboženství. Dobrá Voda: Aleš Čeněk, 2003. ISBN 9788086473437.
  • DVOŘÁKOVÁ, J., HORSKÁ, J. Metody sociální práce s imigranty, azylanty a jejich dětmi. Příručka pro pedagogy.. Praha: Triton, 2008. ISBN 978-80-7387-044-7.
  • GEBELT, J. Islámu. Menšinová náboženství na blízkém východě. Praha: Vyšehrad, 2016.
  • Hillenbrand, Carole; Jeníková, Jitka. Islám : historie, současnost a perspektivy. Vydání první. V Praze : Paseka, 2017. ISBN 978-80-7432-685-1.
  • Kolektiv autorů. Metody sociální práce s imgranty, azylanty a jejich dětmi.. Praha: Triton, 2008. ISBN 97880-7387-097-3.
  • KUNG, H. Po stopách světových náboženství.. Praha: CDK., 2015. ISBN 978-80-7325-059-1.
  • KUNG, H. Židovství.. Nakl. Barrister a Principal., 2016.
  • Küng, Hans; Petkevič, Vladimír,; Blahutková, Daniela,; Pohunková, Dagmar. Židovství. První vydání. Brno : Barrister & Principal, 2016. ISBN 978-80-7485-110-0.
  • SCHAFER, P. Rabínské židovství a rané křesťanství. Praha: Vyšehrad, 2016.
  • VACKOVÁ, J. a kol. Sociální determinanty zdraví u cizinců žijících v Jihočeském kraji. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2016. ISBN 978-80-7422-544-4.
  • VACKOVÁ, J. Zdravotně sociální aspekty života imigrantů v České republice. Praha: Triton, 2012. ISBN 978-80-7387-514-5.
  • Werner, K. Náboženské tradice Asie. Praha: CAD press, 2008. ISBN 978-80-88969-29-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr