Předmět: Teorie a metody sociální práce I

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Teorie a metody sociální práce I
Kód předmětu USV/UTME1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mojžíšová Adéla, doc. PhDr. Ph.D.
  • Stejskalová Jana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Historie sociální práce a etická pravidla sociální práce. 2. Etický kodex sociálních pracovníků v ČR. 3. Osobnost a role sociálního pracovníka, profesionální vztah sociálního pracovníka a klienta (jedinec, rodina, skupina, komunita). 4. Profesní předpoklady pro výkon sociálního pracovníka, celoživotní vzdělávání. 5. Dilemata soudobé sociální práce. 6. Teorie psychodynamické. 7. Psychosociální přístupy v sociální práci. 8. Humanistické a existenciální perspektivy. 9. Sociálně psychologické a komunikační modely. 10. Teorie rolí, Etiketizační teorie, KBT. 11. Systemický přístup a jeho využití v sociální práci. 12. Antiopresivní přístup v sociální práci. 13. Přístup orientovaný na úkoly. 14. Sociálně ekologické perspektivy. Semináře: 1.-2. Úvod do problematiky sociální práce: vymezení, cíle, hodnoty ve vztahu k lidským právům, respektu k lidské diverzitě, sociální spravedlnosti, diskuse i nad tématy principu jedinečnosti, principu subsidiarity a principu týmové, multidisciplinární spolupráci. 3.-4. Osobnost sociálního pracovníka, obecné a profesionální předpoklady sociálního pracovníka, profesní vztah sociálního pracovníka a klienta v sociální práci. Komunikace v sociální práci. Etický kodex sociálních pracovníků - etika a hodnoty v sociální práci. Procvičování formou "mind map", diskuse. 5.-6. Dilemata v sociální práci: současná i historicky vzniklá. Diskuse. 7.-8. Psychodynamické perspektivy, humanistické a existencionální perspektivy - kasuistiky, diskuse. 9.-10. Sociálně psychologické a komunikační modely, Psychosociální přístup - kasuistiky, diskuse. 11.-12. Systemický přístup, Teorie rolí, Etiketizační teorie - kasuistiky, diskuse. 13.-14. Přístup orientovaný na úkoly, přístup orientovaný na klienta, Sociálně ekologický přístup, Antiopresivní přístup - kasuistiky, diskuse.

Studijní aktivity a metody výuky
Práce s textem (učebnicí, knihou), E-learning, Individuální příprava ke zkoušce, Práce s multimediálními zdroji (texty, internet, IT technologie), Individuální konzultace s vyučujícím, Skupinová výuka, Případová studie
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s porozumění s definicí sociální práce, s jejími cíli, se základními pojmy. Cílem dále je umožnit studentům orientaci ve vybraných teoriích sociální práce a pochopení teoretických východisek sociální práce jako vědy včetně etických a filozofických aspektů a dilemat v sociální práci. Student se seznámí se specifiky profese sociálního pracovníka ve vztahu k jiným pomáhajícím profesím.
Získané způsobilosti - student dovede vymezit pojem sociální práce a její definici - student umí vymezit roli sociálního pracovníka včetně jeho identifikace v souladu se z. č. 108/2006 Sb. v platném znění - student chápe sociální práci jako pomáhající profesi v kontextu etických dilemat - student dovede reflektovat současná i vývojová dilemata sociální práce - projevuje respekt ke klientovi, usiluje o rovnoprávné vztahy mezi lidmi bez jakékoliv diskriminace - student se orientuje v základních teoretických přístupech sociální práce
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Systematické pozorování studenta, Test, Sebereflexe

Požadavky na studenta: předmět je ukončen zápočtem a ústní zkouškou. Podmínky udělení zápočtu a zkoušky: - aktivní příprava a práce na seminářích, test (úspěšnost 80 %); - úspěšné zvládnutí ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • &. Knobloch, F., Kloblochová,J.: Integrovaná psychoterapie. Grada, Praha 1993. Kratochvíl, S.: Základy psychoterapie. Portál, Praha 1997.. &, &.
  • Sociální práce.
  • Elichová. Sociální práce: aktuální otázky.
  • Fontana, David; Zavadilová, Alice. Sociální dovednosti v praxi. Vydání první. Praha : Portál, 2017. ISBN 978-80-262-1197-6.
  • Kopřiva, K. Lidský vztah jako součást profese.. Praha:Portál, 2006. ISBN 80-7367-181-6.
  • Matoušek, O. a kol. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-548-2.
  • Matoušek, O.:. Rodina jako instituce a vztahová síť. Praha, 1997.
  • Matoušek O. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2001. ISBN 80-7178-473-7.
  • Musil, L. "Ráda bych Vám pomohla, ale..": Dilema práce s klienty v organizacích. Brno: Marek Zeman, 2004. ISBN 80-903070-1-9.
  • Navrátil, P. Teorie a metody sociální práce. Brno, MZ, 2001. 2001. ISBN 80-903070-0-0.
  • odborný časopis. Kontakt.
  • odborný časopis. Sociální práce/Sociálna práca, ASVSP, Brno.
  • Řezníček, I. Metody sociální práce. Praha, Slon, 1997.. 1997.
  • Špiláčková, Marie; Nedomová, Eva. Úkolově orientovaný přístup v sociální práci. Vyd. 1. Praha : Portál, 2014. ISBN 978-80-262-0726-9.
  • Úlehla, I. Umění pomáhat.. Praha, 2007. ISBN 80-86429-36-6.
  • Vrtišková Marie. Teorie a metody sociální práce. Praha. ISBN 978-80-7399-877-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr