Předmět: Kurátorská práce

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Kurátorská práce
Kód předmětu USV/VKRTP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Francová Hana, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Úvod do problematiky kurátorské práce. 2. Obecné charakteristiky a specifické znaky kurátorské práce. 3. Význam a funkce kurátora pro dospělé. 4. Charakteristika činnosti kurátora pro děti a mladistvé v systému sociálně právní ochrany. 5. Zásady sociálního šetření v rodině. 6. Aspekty spolupráce kurátora pro děti a mládež s institucemi. 7. Institut předběžného opatření. 8. Problematika ústavní a ochranné výchovy, typy ústavní výchovy, atd. 9. Zákon o přestupcích; význam a filozofie zákona. 10. Náležitosti přestupkového řízení. 11. Zapojení kurátora do případové konference 12.-13. Etická dilemata této profese, medializace práce kurátora pro děti a mladistvé 14. Záznamy a vedení dokumentace v rámci kurátorské práce Semináře: 1. Adaptační problémy po propuštění z výkonu trestu. 2. Dovednosti sociálního kurátora (reflexe pocitů, objasňování, parafrázování, vhodně položené otázky)- modelové situace. 3. Dovednosti sociálního kurátora (vyjádření pochvaly, ocenění, zpětná vazba) - modelové situace. 4. Kontinuální kurátorská práce s pachateli trestné činnosti - praktický příklad. 5. Hodnocení naplňování potřeb dítěte v rodině. 6. Rizikové faktory zanedbávání péče o dítě - praktické příklady. 7. Možnosti spolupráce s rodinou - práce s kasuistikou 8. Informační systém mezi školskými zařízeními pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a sociálními službami 9. Výchovná, ochranná opatření - praktické příklady 10. Postavení kurátora pro mládež v přestupkovém a trestním řízení 11. Vypracování Návrhu na zahájení řízení o nařízení/zrušení ústavní výchovy nezletilého. 12. -13. Případová konference - práce s kasuistikou 14. Zápočtový test

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen zejména na získání znalostí a praktických zkušeností, kterými disponuje kurátor pro dospělé a kurátor pro děti a mládež. Student se dozví o kompetencích kurátora pro děti a mládež, které mu dává zákon o sociálně právní ochraně dětí, současně bude seznámen s metodami sociální práce, které se uplatňují při výkonu kurátorské činnosti pro dospělé a kurátorské činnosti pro děti a mládež. V rámci předmětu bude akcentována koordinační role kurátora pro děti a mládež a přehled o institutech, které může tento sociální pracovník využívat.
Získané způsobilosti: Studující mají základní teoretickou orientaci a praktickou znalost problematiky kurátorské práce v České republice. Absolventi umí vyhodnotit informace vzešlé ze sociálního šetření a v kontextu legislativy navrhnout optimální řešení. Současně ovládají různé metody potřebné při práci s dospělým, ale i nezletilým klientem. Absolventi též znají požadavky na vedení klientské dokumentace.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet: min. 70% docházka na semináře, aktivní přístup při řešení modelových situací. Zkouška: ústní - znalost teoretických východisek, schopnost hledat řešení v souvislosti s nastíněným problémem
Doporučená literatura
  • BECHYŇOVÁ, V. KONVIČKOVÁ, M. Sanace rodiny. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-392-5.
  • Davidová, I. a kol. Metodická příručka pro sociální kurátory a metodiky sociální prevence. Ostrava, 2010. ISBN 978-80-7368-628-4.
  • MATOUŠEK, O. a A. MATOUŠKOVÁ. Mládež a delikvence: možné příčiny, struktura, programy prevence kriminality mládež. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-825-8.
  • Matoušek, O., Pazlarová, H. Hodnocení ohroženého dítěte a rodiny v kontextu plánování péče. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-739-8.
  • Matoušek, O., Pazlarová, H. Státní orgány sociálněprávní ochrany dětí: dobrá praxe z pohledu rodin a pracovníků. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3336-7.
  • Pemová, T., Ptáček, R. Zanedbávání dětí: příčiny, důsledky a možnosti hodnocení. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5695-0.
  • Vágnerová, M. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2012. ISBN 978-80-262-0225-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr