Předmět: Paliativní a hospicová péče

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Paliativní a hospicová péče
Kód předmětu USV/VPAHP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Primaková Martina, Mgr.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Thanatologie její vznik, postavení v současnosti 2. Hospicová péče, historie a vývoj ve světě a v ČR 3. Paliativní péče, základní principy 4. Etické otázky v paliativní a hospicové péči 5. Způsoby poskytování paliativní a hospicové péče v ČR 6. Péče o umírající mimo paliativní a hospicovou péči, rizika, příklady dobré a špatné praxe 7. Kvalita života umírajících 8. Specifika paliativní a hospicové péče u dětí 9. Kvalita života umírajících 10. Způsoby prožívání ztráty blízké osoby, rizika, podpora 11. Specifika práce s rodinou umírajícího 12. Rituály spojené se smrtí blízké osoby 13. Specifika komunikace s umírajícím 14. Virtuální prostor a smrt blízké osoby

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Anotace. Předmět je koncipován jako teoretický. V rámci přednášek bude studentům představen vývoj, východiska a souvislosti zdravotně sociální problematiky v konceptech paliativní a hospicové péče. Důraz bude kladen na specifika sociální práce v oblasti paliativní a hospicové péče a různorodosti klientů v této péči. Nedílnou součástí výuky je problematika komunikace, kvality života v umírání a etických konsekvencí.
Student bude rozumět základním pojmům. Bude schopen definovat finální stádium života jako období, které má ve všech aspektech života zásadní význam. Bude znát specifika komunikace s umírajícím i s jeho rodinou. Bude rozumět spolupráci v rámci týmu s ostatními odborníky, získá znalosti o rozdílech v práci s různými typy klientů v hospicové a paliativní péči.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zpracování eseje v rozsahu tří normostran na téma, které student obdrží na první vyučovací hodině.
Doporučená literatura
  • Grof, Stanislav; Badoučková, Jitka. Lidské vědomí a tajemství smrti. Vydání druhé. Praha : Argo, 2017. ISBN 978-80-257-2214-5.
  • Haškovcová, Helena. Fenomén stáří. Vyd. 2., podstatně přeprac. a dopl. Praha : Havlíček Brain Team, 2010. ISBN 978-80-87109-19-9.
  • Kübler-Ross, Elisabeth. O smrti a umírání : co by se lidé měli naučit od umírajících. Vydání druhé, přepracované, v Portále první. Praha : Portál, 2015. ISBN 978-80-262-0911-9.
  • Sieberová, Jana; Vlk, Miloslav,; Svatošová, Marie. Hospic : příběh naplněné naděje. Vydání první. Praha : Stanislav Juhaňák - Triton, 2016. ISBN 978-80-7553-038-7.
  • Špatenková, Naděžda. O posledních věcech člověka : vybrané kapitoly z thanatologie. Praha : Galén, 2014. ISBN 978-80-7492-138-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr