Předmět: Specifika sociální práce s klienty se zdravotním postižením

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Specifika sociální práce s klienty se zdravotním postižením
Kód předmětu USV/VSKZP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Prázdná Radka, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Základní definování sociální práce s osobami se zdravotním postižením, orientace v odborné terminologii, definování předmětu a cíle sociální práce s osobami se zdravotním postižením. Vztah speciální pedagogiky a teorie sociální práce (defekt, defektivita, postižení, handicap). Sociální dopady handicapu - pojmy (impairment, disabilita, klasifikace ICF WHO 2001). 2. Rehabilitace (metoda i systém), reedukace, kompenzace, kvalita života osob se zdravotním postižením. Historický vývoj přístupu společnosti k jedincům se zdravotním postižením, etické souvislosti fenoménu zdravotního postižení. 3. Principy, cíle a východiska sociální práce s klienty se zdravotním postižením. Role a činnost sociálního pracovníka. Sociální fungování a překážky sociálního fungování klienta se zdravotním postižením. 4. Základní orientace a seznámení s jednotlivými druhy, typy a stupni zdravotního postižení. Problematika mentální retardace (stupně, příčiny, podstata problematiky, zdravotně-sociální dopady). Role sociálního pracovníka a jeho pozice v multidisciplinárním týmu. 5. Problematika osob se sluchovým postižením (stupně, příčiny, podstata problematiky, zdravotně-sociální dopady), kompenzační pomůcky a jejich využití. Role sociálního pracovníka a jeho pozice v multidisciplinárním týmu. 6. Problematika osob se zrakovým postižením (stupně, příčiny, podstata problematiky, zdravotně-sociální dopady), tyflotechnika a její využití. Role sociálního pracovníka a jeho pozice v multidisciplinárním týmu. 7. Problematika osob s postižením hybnosti a chronicky nemocných (typy, příčiny, podstata problematiky, zdravotně-sociální dopady), protetické pomůcky osob s poruchou mobility. Role sociálního pracovníka a jeho pozice v multidisciplinárním týmu. 8. Problematika osob s kombinovaným postižením (typy, příčiny, zdravotně-sociální dopady). Role sociálního pracovníka a jeho pozice v multidisciplinárním týmu. 9. Dítě a dospělý jedinec se zdravotním postižením, specifika vrozeného a získaného zdravotního postižení (specifika socializace). Komplexní péče a pomoc rodinám s dětmi s postižením. Role sociálního pracovníka a jeho pozice v multidisciplinárním týmu. 10. Kompenzační mechanismy, akceptace postižení. Základní psychologické mechanismy a struktura jednání. Etická a komunikační pravidla práce přístupu ke klientům se zdravotním postižením. 11. Systém péče a služeb pro děti a dospělé osoby se zdravotním postižením v České republice. Role a náplň činnosti sociálního pracovníka. 12. Integrace, inkluze - možnosti prevence sociálního vyloučení osob se zdravotním postižením. 13. Základní legislativa týkající se problematiky osob se zdravotním postižením v kontextu sociální práce a sociálních služeb. 14. Etika v sociální práci s klienty se zdravotním postižením. Mezinárodní dokumenty z oblasti lidských práv osob s postižením.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět se zabývá vývojem, aktuálním poznáním a specifiky sociální práce s osobami se zdravotním postižením v souvislostech obecné polohy sociální práce a jejich metod. Vymezuje svůj předmět, jedince se zdravotním postižením v historickém vývoji, ale i v současných paradigmatech. Věnuje se možnostem optimálního rozvoje i kvalitě života jedinců se zdravotním postižením. To vše v interdisciplinárních souvislostech, a to především medicínských, sociálních, speciálně pedagogických a psychologických. Problematika osob se zdravotním postižením je představena i v kontextu aktuálního legislativního rámce.
Získané způsobilosti: " Student/ka zná specifika sociální práce s klienty se zdravotním postižením. " Student/ka chápe specifika potřeb jednotlivých typů osob se ZP. " Student/ka ovládá komunikační dovednosti nezbytné k práci s osobami se ZP. " Student/ka se orientuje v systému péče a služeb pro děti a dospělé osoby se zdravotním postižením. " Student/ka zná etické zásady a normy při práci s klienty se zdravotním postižením. " Student/ka zná legislativu týkající se problematiky osob se zdravotním postižením.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet: seminární práce na zadané téma a její presentace, zápočtový test v e-learningu - úspěšnost 80 %. Zkouška: ústní zkouška.
Doporučená literatura
  • Elichová, Markéta. Sociální práce : aktuální otázky. Vydání 1. Praha: Grada Publishing, 2017. ISBN 978-80-271-0080-4.
  • Fischer, Slavomil; Škoda, Jiří,; Svoboda, Zdeněk,; Zilcher, Ladislav. Speciální pedagogika : edukace a rozvoj osob se specifickými potřebami v oblasti somatické, psychické a sociální : učebnice pro studenty učitelství. 1. vydání. Praha : Stanislav Juhaňák - Triton, 2014. ISBN 978-80-7387-792-7.
  • Krhutová, Lenka. Autonomie v kontextu zdravotního postižení. Vydání první. Boskovice : Albert ; Ostrava : Ostravská univerzita v Ostravě, 2013. ISBN 978-80-7326-232-7.
  • MÁTEL, Andrej a Zuzana MALIŠKOVÁ. Etické kodexy sociální práce. Příbram: Ústav sv. Jana N. Neumanna Příbram, VŠZ a SP sv. Alžbety, 2016. ISBN 978-80-906146-6-6.
  • MATOUŠEK, Oldřich, Pavla KODYMOVÁ a Jana KOLÁČKOVÁ. Sociální práce v praxi: specifika různých cílových skupin a práce s nimi.. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7367-002-x.
  • Matoušek, Oldřich. Slovník sociální práce. 1. vyd. Praha : Portál, 2003. ISBN 80-7178-549-0.
  • Novosad, Libor. Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním : základy a předpoklady dobré poradenské praxe. Vydání první. Praha : Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-509-7.
  • ZÁMEK, David a Jana FIRSTOVÁ. Quo vadis, sociální práce v ČR?. Praha: Institut pro veřejnou správu Praha, 2017. ISBN 978-80-86976-46-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr