Předmět: Souvislá odborná praxe a supervize 3

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Souvislá odborná praxe a supervize 3
Kód předmětu USV/VSPR3
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 10
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Břízová Bohdana, Mgr. Ph.D.
  • Pechková Šárka, Mgr.
  • Záleská Veronika, Mgr. Ph.D.
  • Dvořáčková Dagmar, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
V průběhu odborné praxe si student prohlubuje získané teoretické znalosti v sociální oblasti v návaznosti na vybranou specializaci. Studenti si vybírají jedno zaměření odborné praxe dle své vybrané specializace: 4) Praxe pro specializaci: Sociální práce se seniory a s klienty se zdravotním postižením 5) Praxe pero specializaci: Sociální práce ve veřejné správě 6) Praxe pro specializaci: Sociální práce s menšinami, imigranty a uprchlíky 4. Praxe pro specializaci: Sociální práce se seniory a s klienty se zdravotním postižením Praxe je vykonávaná v zařízeních poskytujících sociální služby dle Zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách a v dalších zařízeních, ve kterých je realizována sociální práce zaměřená na seniory a klienty se zdravotním postižením. V průběhu odborné praxe v sociálních službách a službách souvisejících si student prohloubí získané teoretické znalosti a získá potřebné dovednosti v oblasti sociální práce se seniory a s klienty se zdravotním postižením. 5. Praxe pro specializaci: Sociální práce ve veřejné správě Praxe je vykonávaná v institucích státní správy a samosprávy působící v oblasti sociální péče, např. úřady práce, Česká správa sociálního zabezpečení, krajské úřady, městské úřady, obce s rozšířenou působností (sociální odbory), probační mediační služba, apod. V průběhu odborné praxe si student prohloubí získané teoretické znalosti a získá potřebné dovednosti v oblasti sociální práce ve veřejné správě. 6. Praxe pro specializaci: Sociální práce s menšinami, imigranty a uprchlíky Praxe je vykonávaná v zařízeních poskytujících sociální služby dle Zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách a v dalších zařízeních, ve kterých je realizována sociální práce s menšinami, imigranty a uprchlíky např. Správa uprchlických zařízení, integrační centra apod. V průběhu odborné praxe si student prohloubí získané teoretické znalosti a získá potřebné dovednosti v oblasti sociální práce s menšinami, imigranty a uprchlíky. Student na odborné praxi pracuje vždy pod odborným dohledem sociálního pracovníka. Celková délka praxe je 4 týdny (160 hodin). Během praxe se student zúčastní celkem 3 supervizní setkání (8 h). Jedná se o skupinovou formu supervize. V případě potřeby mohou studenti využít individuální supervizi.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je podpořit odbornou způsobilost a rozvíjet kompetence studujících k výkonu sociální práce v příslušných typech institucí a organizací a motivovat je k hledání a nalézání vlastní profesní identity.
Cílem supervize odborné praxe je naučit se využívat supervizi pro vyrovnávání se s náročnými situacemi na praxi, používat reflexi a sebereflexi pro svůj profesní růst. V rámci supervize praxí je uplatňována podpůrná, vzdělávací i řídící funkce supervize. Student se po absolvování praxe ztotožňuje s cíli, hodnotami i etickými principy sociální práce obecně, ovšem s důrazem na konkrétní vybranou oblast. Zná konkrétní metody a techniky sociální práce užívané v dané oblasti, uvědomuje si dilemata související s výkonem sociální práce. Student se orientuje v situaci a potřebách klienta, umí vytvářet individuální plán spolupráce s klientem, umí zvolit vhodný způsob sociální intervence. Student rozumí své roli na pracovišti, chápe roli sociálního pracovníka a dalších odborníků v organizaci. Student aktivně nalézá situace a témata, se kterými přichází na supervizi.
Předpoklady
nespecifikováno
USV/VSPR2

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet je udělen na základě potvrzené 100% účasti na praxi, aktivní účasti na supervizích a na základě písemných výstupů studenta. Písemné výstupy z odborné praxe student předkládá svému supervizorovi založené v Portfoliu a supervizor tyto výstupy kontroluje. Student aktivně přistupuje k plnění cílů odborné praxe. U ústní zkoušky student identifikuje své nově nabyté kompetence, zreflektuje průběh odborné praxe, prokáže schopnost sebereflexe a kritického myšlení. Student musí splnit tyto podmínky: - vykonání praxe stanovené pro daný semestr v plném rozsahu - aktivní účast na povinných supervizích v rámci praxe - doložení souhrnné zprávy z každého pracoviště - vytvoření a předložení portfolia s požadovanými písemnými výstupy
Doporučená literatura
  • GILLIOM, J. a MONAHAN, T. SuperVision: An Introduction to the Surveillance Society. University of Chicago Press, 2012. ISBN 9780226924458.
  • Havrdová, Z., Hajný, M. Praktická supervize. Praha: Galén, 2008. ISBN 80-7262-532-1.
  • Havrdová, Z. Kompetence v praxi sociální práce. Praha: Osmium, 2008. ISBN 80-7262-532-1.
  • Hawkins, P., Shohet, R. Supervize v pomáhajících profesích. Praha: Portál, 2016. ISBN 978-80-262-0987-4.
  • KAVYA, R. The changing role of supervisors: From authoritative to supportive. Indian Journal of Public Health Research and Development, 2016. ISBN 09760245.
  • Kopřiva, K. Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0528-9.
  • Matoušek, O. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003. ISBN 978-80-7367-502-8.
  • VASKA, L. Teoretické aspekty supervízie začínajúcich sociálnych pracovníkov. Bratislava: IRIS, 2012. ISBN 978-80-89238-70-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr