Předmět: Sociální práce s Romskou národnostní menšinou

» Seznam fakult » FZS » USV
Název předmětu Sociální práce s Romskou národnostní menšinou
Kód předmětu USV/VSRNM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hricová Alena, doc. PhDr. Bc. Ph.D.
  • Murad Salim, PhDr. XXX
Obsah předmětu
Přednášky: 1 přednáška 2 hodiny 1-2: Současné sociální problémy v souvislosti s romskou minoritou - nezaměstnanost, zadluženost, bytová problematika. 3-4: Sociální exkluze a romská minorita jako nejrizikovější skupina I. Příčiny, vývoj, dimenze exkluze. 5-6: Sociální exkluze a romská minorita II. Multidimenzionální důsledky vyloučení a možnosti sociální práce. Agentura pro sociální začleňování, role NNO sektoru. 7-8: Klasické teorie a metody sociální práce s romskou minoritou a jejich konkrétní aplikace/specifika. KBT přístupy, přístup orientovaný na úkoly. 9-10: Alternativní přístupy v sociální práci s romskou minoritou a jejich konkrétní aplikace/specifika. Antiopresivní přístup. Kritická sociální práce. Feministická sociální práce. 11-12: Etnocentrismus, stereotypy a předsudky v sociální práci s romskou minoritou a práce s nimi. Etnizující přístup a další rizika. 13-14: Sociální práce s romskou rodinou. Semináře: 1-2: Reflexe systémových a osobnostních faktorů v etiologii sociálních problémů romské minority. Atribuční chyba a práce s ní. 3-4: Sociálně exkludované lokality v jednotlivých regionech, práce s konkrétními kazuistikami. 5-6: Sociální exkluze a romská minorita - příklady dobré praxe v rámci sociální práce ve vyloučených lokalitách. 7-8: Klasické teorie a metody sociální práce s romskou minoritou a jejich konkrétní aplikace/specifika. KBT přístupy, přístup orientovaný na úkoly. Nácvik na kazuistikách. 9-10: Alternativní přístupy v sociální práci s romskou minoritou a jejich konkrétní aplikace/specifika. Antiopresivní přístup. Kritická sociální práce. Feministická sociální práce. Nácvik na kazuistikách. 11-12: Etnocentrismus, stereotypy a předsudky v sociální práci s romskou minoritou a práce s nimi. Etnizující přístup a další rizika. Nácvik na kazuistikách. 13-14: Sociální práce s romskou rodinou. Nácvik na kazuistikách.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studující s tématem sociální práce s romskou menšinou v České republice, z hlediska jejích specifik, sociálních problémů, legislativy a socio - psychologických a kulturních zdrojů tolerance a intolerance.
Studující získají znalosti základních pojmům souvisejících se sociální prací s menšinami, zásadních právních dokumentů a institucí v této oblasti a hlavních etnických menšin v ČR včetně jejich specifik. Dále studující získají schopnost rozpoznat a reflektovat své kulturní postoje a jejich důsledky pro sociální práci s klientem v menšinovém postavení, reflektovat a eliminovat mocenské aspekty v polaritě menšina vs. většina, využívat znalostí o sociokulturních charakteristikách menšiny v komunikaci s jejími příslušníky a vhodně aplikovat přístupy sociální práce s menšinami.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Zápočet: seminární práce - esej na zadané téma článku o konstrukci romské minority Zkouška: písemný test s otevřenými otázkami, úspěšnost min. 70%
Doporučená literatura
  • ČADA, K. et al. Analýza sociálně vyloučených lokalit v ČR.. Praha: GAC, 2015.
  • Davidová, E. a kol. Kvalita života a sociální determinanty zdraví u Romů a České a Slovenské republice. Praha TTriton, 2010. ISBN 978-80-7387-428-5.
  • Hricová, Alena. Sociální determinanty zdraví u obyvatel sociálně vyloučených lokalit žijících v Jihočeském kraji. III.. Vydání první. Praha : NLN, s.r.o., Nakladatelství Lidové noviny, 2016. ISBN 978-80-7422-545-1.
  • JAKOUBEK, M. a T. HIRT. Romové: Kulturologické etudy. Plzeň: Aleš Čeněk, 2004. ISBN 80-86473-83-X.
  • Janoušková, Klára; Nedělníková, Dana. Profesní dovednosti terénních pracovníků : sborník studijních textů pro terénní pracovníky. Vyd. 1. Ostrava : Ostravská univerzita, 2008. ISBN 978-80-7368-503-4.
  • KAJANOVÁ, A. Proč selhává sociální práce se sociálně exkludovanými.. Praha: Lidové noviny, 2017. ISBN 978-80-7422-613-7.
  • LEWIS, O. The Culture of Poverty. Scientific American, 1966.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr